ورق آلومینایز

 • ورق آلومینایز همان ورق فولادی ست که از فلز آلومینیوم برای پوشش دادن سطح آن استفاده شده است. در واقع ورق آلومینایز و ورق گالوانیزه بسیار به هم شبیه هستند با این تفاوت که در ورق گالونیزه فلز روی نقش محافظ را برعهده دارد و در ورق آلومینایز این وظیفه بر عهده ی فلز آلومینیوم است.

  ورق آلومینایز چیست؟

  از مهمترین ویژگی های فلز آلومینیوم این است که در مقابل خوردگی مقاوم است. همین مساله باعث می شود که ورق آلومینایز نیز در برابر خوردگی و زدگی مقاومت بالایی داشته باشد. ورق آلومینایز ویژگی های منحصر فرد دیگری نیز دارد که در این مقاله به آنها اشاره شده است.
  مقدمه ای بر ورق آلومینایز
  حتما نام ورق گالوانیزه را تاکنون شنیده اید و در زندگی روزمره با آن برخورد کرده اید. گالوانیزه از ورق های بسیار پرکاربرد در صنعت است که ویژگی بارز آن مقاومت نسبت به زنگ زدگی ست. در واقع گالوانیزه همان فلز فولاد است که سطح آن با یک لایه از فلز روی (زینک) پوشش داده است. فلز روی نقش محافظت از فولاد را ایفا می کند و مانع از زنگ زدگی و خوردگی آن می شود. حتی در شرایطی که پوشش محافظ روی (زینک) خراش بردارد نیز به ایفای نقش محافظتی خود ادامه می دهد. اما آیا روی (زینک) تنها فلزی ست که می توان از آن برای پوشش دادن فولاد استفاده کرد. ما می دانیم که برخی فلزات دیگر مانند آلومینیوم نیز دارای خاصیت ضد خوردگی هستند. حال این سوال مطرح می شود که آیا می توان سطح فولاد را به جای فلز روی (زینک) با آلومینیوم پوشش داد؟

  پاسخ این است که بله. در واقع پوشاندن سطح فولاد با آلومینیوم از جمله روش های دیگری ست که می تواند به منظور محافظت از فولاد در برابر خوردگی پیاده سازی کرد. به فولادی که سطح آن با آلومینیوم پوشیده شده است فولاد آلومینایز (Aluminized Steel) می گویند و این فرایند را آلومینایزینگ می گویند. در ادامه ی این مقاله با فرایند آلومینایزینگ و ویژگی های فولاد آلومینایز بیشتر آشنا خواهید شد.

  تفاوت ورق گرم و ورق سرد چیست؟
  مطالب مرتبط

  هر دو فلز آلومینیوم و فولاد به دلیل ویژگی های خاص خود فلزاتی ایده ال برای ساخت وسایل مختلف در صنعت هستند. آلومینیوم مقاومت بسیار خوبی در مقابل خوردگی دارد و فولاد نیز از استحکام قابل توجهی برخوردار است. با این وجود هر دوی این فلزات نقاط ضعفی نیز دارند. به عنوان مثال فولاد به دلیل اینکه مقدار کافی کروم برای ایجاد یک لایه اکسید مقاوم بر سطح خود ندارد مستعد زنگ زدگی ست و آلومینیوم خالص نیز بسیار ضعیف تر از فولاد است.

  متالورژیست ها به منظور برطرف کردن نقاط ضعف این دو فلز و همچنین بهره مندی از نقاط قوت آنها، فولاد آلومینایز را به وجود آورده اند.

  فولاد آلومینایز (Aluminized Steel)، فولادیست که هر دو سطح آن به وسیله ی آلیاژ آلومینیوم-سیلیسیم پوشیده شده است.

  روش های آلومینایز کردن فولاد

  روش های متفاوتی برای آلومینایز کردن فولاد وجود دارد.

  • غوطه وری گرم (Hot Dipping)
  • پاشش حرارتی (Thermal Spray)
  • یونهای فاز گازی (Gas Phase Ion Chemistry)
  • آبکاری الکتریکی

  از بین روش های فوق، غوطه وری گرم متداول ترین و اقتصادی ترین روشی ست که برای ایجاد پوشش بر روی قطعات فولادی مانند ورق به کار گرفته می شود. در این روش قطعات فولادی درون حوضچه ای از آلومینیوم مذاب فرو برده می شوند.

  دمای حوضچه در حدود دمای آلومینیوم مذاب است و بر اساس دیاگرام فازی آهن و آلومینیوم، پنج ترکیب بین فلزی که به دما و زمان غوطه وری آهن در آلومینیوم بستگی دارد می تواند تشکیل شود. مدت زمان قرارگیری فولاد درون حمام مذاب عموما بین 8 تا 15 دقیقه است.

  آشنایی با روش جوشکاری ورق استیل
  مطالب مرتبط

  انواع فولاد آلومینایز به روش غوطه وری داغ

  فولاد آلومینایز شده به وسیله ی روش غوطه وری داغ در 2 نوع تولید می شود.

  نوع 1 فولاد آلومینایز

  دراین روش حوضچه ی آلومینیوم مذاب معمولاد دارای 5 تا 11 درصد سیلیسیم می باشد که به منظور افزایش چسبندگی آلومینیوم به فولاد به کار برده می شود. فولاد آلومینایز که به این شیوه تولید می شود بیشتر برای اهدافی که مقاومت حرارتی و مقاومت به خوردگی نیاز باشد کاربرد دارد. کوره ها، فرها، گرم کننده ها، آبگرمکن ها و وسایل پخت و پز از این دسته هستند. فولاد آلومینایز شده می تواند دمای 550 درجه سانتیگراد را بدون هیچ تغییری در فلز پایه تحمل کند. اما به دلیل اینکه مقداری سیلیسیم در پوشش سطحی آن وجود دارد ممکن است در این دما نقاط سیاهی روی آن تشکیل شود. فولاد آلومینایز شده به دلیل اینکه در ساختار آن از سرب استفاده نشده است به آرامی جایگزین فولادهای گالوانیزه و گالوالوم در ساخت وسایل آشپزی می شود.

  نوع 2 فولاد آلومینایز

  در این نوع نیز از حمام آلومینیوم مذاب استفاده می شود با این تفاوت که حوضچه تنها حاوی آلومینیوم خالص است و از سیلیسیم استفاده نمی شود. از این نوع فولاد آلومینایز شده برای مواردی که نیاز به مقاومت بالا در برابر خوردگی اتمسفریک باشد استفاده می شود. به طور عمده از نوع دو در ساخت پوشش های سقف، دیواره، کوره خشک کن و کندانسورهای سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود.

  ویژگی های فولاد آلومینایز

  پوشش دادن سطح فولاد با آلیاژی از آلومینیوم-سیلیسیم باعث می شود تا ترکیب حاصل از مزایای هر دو فلز فولاد و آلومینیوم برخوردار باشد. برخی از این ویژگی های عبارتند از:

  ورق کرکره ای چیست؟
  مطالب مرتبط

  مقاومت حرارتی بالا: پوشش آلومینیوم-سیلیسیم فولاد آلومینایز باعث می شود که در برابر حرارت های بالا مقاومت داشته باشد. در حالی که فولاد گالوانیزه تا حداکثر دمای 392 درجه فارنهایت را می تواند تحمل کند، فولاد آلومینایز توانایی تحمل دمای تا 900 درجه فارنهایت را دارد.

  ضریب انبساط حرارتی پایین: فولاد آلومینایز ضریب انبساط حرارتی کمتری نسبت به فولاد دارد که به معنای آن است که کمتر تحت استرس قرار می گیرد. این ویژگی باعث برتری فولاد آلومینایز نسبت به استنلس استیل می باشد.

  مقاومت به خوردگی: فولاد آلومینایز مقاومت بالاتری در مقایسه با فولاد یا آلومینیوم در مقابل خوردگی دارد چرا که اکسید آلومینیوم که در طول فرایند غوطه وری داغ شکل می گیرد از فلز پایه محافظت می کند.

  فولاد آلومینایز به نسبت ترکیب جدیدی در صنعت به شمار می آید اما به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در بسیاری از موارد به یکی از گزینه های انتخابی تبدیل شده است. علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی نیز استفاده از فولاد آلومینیایز نسبت به استنلس استیل مقرون به صرفه تر است. در آمریکای شمالی نزدیک به 700 هزار تن در سال فولاد آلومینایز مصرف می شود. بخش عمده ی آن نیز برای ساخت، آبگرمکن، اجاق و گریل به کار برده می شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  moradi
  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *